Nie tylko chemia, ale i magia

11
Gru
11 grudnia 2015    Home » Blog » Nie tylko chemia, ale i magia

Oksytocynę i melatoninę znamy jako, potocznie zwane, hormony miłości, zaufania, snu. Wieloletnie badania i najnowsze odkrycia medycyny pokazują, że mogą być panaceum na wiele poważnych chorób, a także odgrywają ważną rolę w kuracjach przeciwstarzeniowych. Podczas Światowego Kongresu Medycyny Estetycznej w Miami w listopadzie br., w którym miałam przyjemność uczestniczyć, jedne z najciekawszych seminariów poprowadził dr Thierry Hertoghe z Brukseli. Dr Hertoghe od wielu lat specjalizuje się w terapiach hormonalnych i odwracaniu procesów starzenia, tzw. pro-ageing, jak sam je nazywa. Swoją ostatnio wydaną książkę „Passion Sex and Long Life, The Oxytocin Adventure“ poświęcił fenomenowi oksytocyny.

 

Oksytocyna lekiem na całe zło

Oksytocyna wydaje się być realną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej, jako metoda na poskromienie objawów starzenia się i długotrwałe zachowanie zdrowia, ponieważ badania wykazały pozytywny wpływ oksytocyny na zdolność regeneracji mięśni. Istnieje również szansa na zastosowanie oksytocyny w terapii chorób związanych z utratą masy mięśniowej i pogarszaniu się funkcji mięśni, np. anoreksji ale też autyzmu lub schizofrenii. Z kolei zastosowanie tego hormonu w terapii behawioralnej może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia zaburzeń lękowych.

Oksytocyna, zwana hormonem milości lub zaufania, to jeden z hormonów dokrewnych, produkowanych przez podwzgórze. Kiedy w 1909 r. odkryto oksytocynę, sądzono, że jej wpływ ogranicza się jedynie do porodu i karmienia piersią. Dlatego była nazywana kobiecym hormonem, ale dziś wiemy, że jej działanie widać również u mężczyzn. W latach 90-tych, odkryto związek oksytocyny z więzią, zaufaniem, poziomem stresu i społecznymi zachowaniami pomiędzy dorosłymi ludźmi. Może sprzyjać zakochaniu, a nawet utrzymaniu rodziny, wzmacnia uczucia ojcowskie, sprzyja empatii i otwarciu na drugiego człowieka. Uwalniana jest przez organizm, gdy czujemy się bezpiecznie i połączeni z innymi. Przekazuje do mózgu informację: “wszystko w porządku”. Organizm wytwarza oksytocynę podczas karmienia piersią, orgazmu, przytulania, trzymania dłoni, tańca, masażu, pracy z ciałem. Jednak zbyt duża zawartość oksytocyny w organizmie zdrowego człowieka może prowadzić do nadinterpretacji stanów emocjonalnych obserwowanych u innych ludzi i wzmocnienia negatywnych reakcji. Naukowcy odkryli bowiem, że otrzymujący ją pacjenci stali się bardziej zazdrośni o sukcesy innych, a zarazem wyolbrzymiali własne sukcesy.

Melatonina nie tylko na sen

Wraz z oksytocyną rośnie we krwi poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za zegar biologiczny. Melatoninę kojarzymy zwykle z „hormonem snu”, ale jej znaczenie dla organizmu jest dużo szersze. Ma wpływ m.in. na układ odpornościowy, jest silnym antyoksydantem, a najnowsze badania wskazują, że może być pomocna w leczeniu otyłości, osteoporozy i innych chorób częstych u osób starszych.

Melatonina to neuroprzekaźnik, którego poziom w organizmie maleje z wiekiem. Produkcję melatoniny zaburzają pochmurne i krótkie dni. Wtedy szyszynka zaczyna ją wydzielać już wczesnym popołudniem (zaraz po zachodzie słońca), szczyt produkcji przypada ok. godziny 2 w nocy. Na jej  niedobór mają również wpływ zarwane noce, siedzenie do późna przy komputerze lub telewizorze, praca na zmiany, częsta zmiana stref czasowych, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Skutkiem niedoboru melatoniny może być zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nowotworu prostaty i piersi, gorszy komfort życia poprzez odczucie ciągłego zmęczenia. Melatonina jest znakomitym antyoksydantem, według badań lepszym niż witaminy C i E. Skutecznie usuwa wolne rodniki i tym samym zmniejsza stres oksydacyjny, dzięki czemu zapobiega śmierci komórek, co jest szczególnie ważne w układzie nerwowym.  Melatonina zapobiega też powstawaniu wolnych rodników dzięki regulowaniu hormonów tarczycy. Przyczynia się też znacznie do redukcji wagi, bez zmiany diety.

Braki melatoniny możemy uzupełnić dostępnymi bez recepty tabletkami, jednak dla pewności, przed jej zakupem, skonsultujmy się z lekarzem. Na co dzień starajmy się kłaść o tej samej porze i przesypiać ok. 8 godzin, żeby dobrze zregenerować organizm. Przed snem zjedzmy coś uspokajającego, zawierającego tryptofan – aminkowas, który podnosi poziom serotoniny (ryba, banan, ciemne pieczywo, twarożek). Spacerujmy, gdy tylko możemy, łapiąc naturalne światło, nawet w pochmurny dzień.

Kosmetyki z melatoniną

W naszym gabinecie, po zabiegach liftingujących i wygładzających zmarszczki, peelingach, mezoterapii, laserach, zalecamy pacjentom stosowanie w kuracji domowej preparatów bogatych w melatoninę, ze względu na ich działanie regeneracyjne, antyoksydacyjne, nawilżające i wspomagające w odbudowie naturalnej bariery skóry. Firma EFFEGILAB jako pierwsza na świecie, wyprodukowała i opatentowała fitomelatoninę, czyli ekstrakt w postaci olejku, bogaty w melatoninę i umieściła ją w organicznych kosmetykach. Fitomelatonina jest naturalną substancją w postaci olejku roślinnego, zawierającą melatoninę identyczną pod kątem budowy chemicznej z ludzką melatoniną. Modeluje i reguluje cykl dobowy, dzięki temu pełni funkcję antystresową i odprężającą, pomaga utrzymać stabilizację emocjonalną. Odżywia i regeneruje fibroblasty, komórki wytwarzające kolagen, a w konsekwencji poprawia nawilżenie skóry. Wszystko to prowadzi do lepszego tonu, jasności i jędrności skóry, w szczególności twarzy, miejsca najbardziej narażonego na uszkodzenia oksydacyjne. Warto o niej również pamiętać zarówno w okresach mocnego nasłonecznienia, jak i mrozów. Służy jako zabezpieczenie odpowiedniego nawilżenia, ale i stanowi naturalną ochronę dla skóry. Opóźnia proces starzenia, jest doradzana także osobom młodym, na których skórze odbija się wpływ stresu czy dymu tytoniowego.

Udostępnij:

Autor: