Z cyklu “Obalamy mity”: mezoterapia igłowa

19
Kwi
19 kwietnia 2018    Home » Blog » Z cyklu “Obalamy mity”: mezoterapia igłowa

Mezoterapia, zabieg powszechnie obecny w naszej świadomości, dający widoczne i długotrwałe efekty, gdy jest stosowany w sukcesywnie powtarzanych seriach. W medycynie estetycznej wykorzystuje się tę metodę do profilaktyki starzenia skóry, poprawy jej kondycji i wyglądu, rewitalizacji i odmładzania. Jest także stosowana do leczenia cellulitu i leczenia wypadania,  osłabienia, łamliwości włosów. Stosowana samodzielnie lub równolegle z zabiegami z użyciem wypełniaczy, botoksu czy laserów.  Niestety i tu walczymy z mitami, stąd kilka prawd na temat mezoterapii na naszym blogu. 

Trochę historii

Mezoterapia jest znana w medycynie od ponad 50 lat – w 1952 roku francuski lekarz Michael Pistor po raz pierwszy wykonał zabieg mezoterapii. Technikę śródskórnego wstrzykiwania niewielkich ilości substancji aktywnych o działaniu leczniczym Pistor wykorzystywał m.in. w leczeniu migreny i przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W latach 60-80 XX w. metoda ta zyskała uznanie wśród lekarzy dermatologów w leczeniu takich schorzeń, jak np. łysienie plackowate czy łuszczyca zwykła.

Dla wszystkich i nie tylko na twarz

Mezoterapia jest rekomendowana zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku. Rzecz w tym, aby lekarz w gabinecie dobrał odpowiedni preparat indywidualnie do biologicznego wieku i rodzaju skóry. Zwykle kojarzymy mezoterapię z twarzą. Z powodzeniem możemy ją stosować na innych obszarach ciała, takich jak szyja, dekolt i dłonie, ale też uda, brzuch i pośladki w przypadku terapii antycellulitowej. Jednorazowa przygoda nie wystarczy – zabieg powinien być wykonywany regularnie w seriach.  Ważne jest, aby pamiętać o przeciwwskazaniach. Różnego rodzaju choroby przewlekłe, nowotwory, infekcje i alergie, trądzik, ciąża uniemożliwiają wykonanie mezoterapii.

Zawsze z igłą

Nie ma mezoterapii bezigłowej! Mezoterapia to nic innego, jak wstrzykiwanie pod skórę składników takich jak np. witamina A i C, kwas hialuronowy, kolagen, peptydy, oligolementy, aminokwasy. Zabieg mezoterapii zawsze zaczyna się wywiadem, który przeprowadza lekarz. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wyeliminować wszelkie przeciwwskazania oraz zaprzestać stosować środki obniżające krzepliwość krwi. Następnie podawane jest znieczulenie. Po ok. 20 – 30 minutach, w zależności od szybkości działania zastosowanego kremu znieczulającego, lekarz nakłuwa skórę, przy pomocy sterylnej, jednorazowej igły, po wcześniejszym przygotowaniu miejsca zabiegowego. Podawanie substancji biologicznie aktywnej bezpośrednio w głąb skóry właściwej za pomocą niewielkich, bezbolesnych nakłuć wpływa na znaczną efektywność zabiegową. Technika niewielkich mikronakłuć wykorzystuje powstały uraz jako naturalną odpowiedź skóry do stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. W konsekwencji poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych. Składniki aktywne mają możliwość optymalnego działania, ponieważ docierają bezpośrednio w miejsca tego wymagające. Podczas zabiegu mezoterapii naturalnym i pożądanym procesem jest mikrokrwawienie, które można dodatkowo wmasować w miejsce zabiegowe (krew składa się z osocza, bogatego w substancje odżywcze oraz białka). Warto wiedzieć, że techniką mezoterapii jest także podawane osocze bogatopłytkowe.

Doskonałe rezultaty

Mezoterapia igłowa daje długotrwałe efekty w postaci odżywienia, dotlenienia komórek głębiej położonych, spłycenia drobnych zmarszczek mimicznych oraz poprawienia gęstości skóry.  Efekty zabiegów zauważalne są w o wiele krótszym czasie w porównaniu do innych metod. Dodatkową zaletą jest mała ilość przeciwwskazań oraz działań niepożądanych.

Szukasz najlepszego dla siebie gabinetu medycyny estetycznej w okolicach Warszawy? Klinika Medycyny Estetycznej Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy to wyjątkowe miejsce, z dala od zgiełku, dyskretne i eleganckie, w którym pacjent poczuje się komfortowo.

Udostępnij:

Autor: