Z cyklu “Obalamy mity”: botox „nie gryzie”, ale leczy – leczenie nadpotliwości

26
Mar
26 marca 2018    Home » Blog » Z cyklu “Obalamy mity”: botox „nie gryzie”, ale leczy – leczenie nadpotliwości

W miarę, jak się starzejemy, pogłębiają się zmarszczki, za co odpowiada intensywny ruch tzw. mięśni mimicznych, leżących tuż pod powierzchnią skóry. Początkowo są one dynamiczne – widoczne jedynie przy ruchach mimicznych – jednak z czasem stają się statycznymi zmarszczkami.  Tzw. botox, używany umiejętnie na górnych częściach twarzy, wygładza zmarszczki, powodowane częstym marszczeniem brwi , czoła i mrużeniem oczu. Toksyna botulinowa jest w istocie neurotoksyczną proteiną, używaną jako procedura przeciwstarzeniowa. Zastrzyki przeciwzmarszczkowe są relatywnie mało inwazyjnym zabiegiem odmładzającym, bez porównania z inwazyjnością wielu procedur chirurgii plastycznej. Inne zastosowania toksyny botulinowej  to leczenie nadpotliwości różnych partii twarzy i ciała lub leczenie przerostu mięśni żwaczy, tzw. bruksizmu , niejednokrotnie nie tylko ze wskazań estetycznych ale też medycznych.

Kto powinien wykonać zabieg?

Botox” jest szeroko dostępnym zabiegiem. Pamiętajmy jednak, że to LEK wydawany wyłącznie na receptę, co oznacza, że może go aplikować wyłącznie lekarz, po zaawansowanym szkoleniu. Wiele niepożądanych skutków ubocznych, takich jak „zamrożony” czy „zaskoczony’ wyraz twarzy, ciężkie powieki, opadające czoło, zaburzenia widzenia, łzawienie to rezultat działania debiutantów bądź nieuprawnionych do zabiegu osób. Krytyczny jest zatem wybór doświadczonego lekarza.

Czego może oczekiwać pacjent?

Preparat jest wstrzykiwany przy pomocy cieniutkiej igły; pacjent może odczuwać lekkie uszczypnięcie  w miejscach wstrzykiwania. Zabieg zwyczajowo odbywa się z bez miejscowego znieczulenia,  co oznacza, że jest on praktycznie bezbolesny.

Czy zabieg wymaga okresu wyłączenia?

Nie wymaga, aczkolwiek w miejscach wstrzyknięć bardzo rzadko mogą pojawić się drobne zasinienia. Widoczny efekt jest kwestią dni, w pełni osiągany po upływie średnio dwóch tygodni.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg jest bardzo bezpieczny, o czym świadczą tysiące badań klinicznych preparatu toksyny botulinowej już od ponad stu lat. Ostateczny rezultat zależy przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności podającego go lekarza.

Szukasz najlepszego dla siebie gabinetu medycyny estetycznej w okolicach Warszawy? Klinika Medycyny Estetycznej Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy to wyjątkowe miejsce, z dala od zgiełku, dyskretne i eleganckie, w którym pacjent poczuje się komfortowo.

Udostępnij:

Autor: